Michał Chudaszek

Data urodzenia: 10.09.1990
Numer startowy: #11
Pierwszy trening: Częstochowa
Debiut w zawodach: Ostrów, sierpień 2020
Ulubiony żużlowiec: Oskar Polis
Tory, na których jeździłem: Częstochowa, Rawicz, Ostrów, Leszno, Gniezno


Jeżeli chodzi o polskich zawodników, Michał pochodzi z miasta najbardziej oddalonego od siedziby AKŻ Speedway Ostrów. Na co dzień mieszka w Częstochowie i to tam zainteresował się żużlem.

Pierwszy raz na żużel poszedłem około 1998-1999 roku. Zabrał mnie tam wujek. Wtedy jeszcze nie myślałem o szkółce. Zresztą czasy były inne, do Częstochowy miałem kawałek. Nie było możliwości. Do szkółki chciałem się zapisać w wieku 18 lat, ale trener stwierdził, że to zbyt późno.

Wtedy też Michał poznał Oskara Polisa, który obecnie jest zawodnikiem OK Bedmet Kolejarza Opole. To on powiedział mu, od czego zacząć i obaj pomagali sobie nawzajem – tak zresztą jest również dziś.

Od dłuższego czasu myślałem o jeździe amatorskiej, aż w końcu kupiłem motocykl. Buty dał mi „Komar”, zakupiłem też resztę potrzebnych rzeczy. Pierwsze treningi były oczywiście bolesne (śmiech). Pojechaliśmy z Oskarem na minitor i nie nadawałem się do dalszej jazdy. Ogólnie nie bardzo było gdzie jeździć, a pośród zawodowców byłem jedynym amatorem. Jazda w Częstochowie stała się możliwa dzięki wsparciu Borysa Miturskiego i Michała Świącika. Zapisałem się do klubu i marzenie stało się faktem – mogłem wyjechać na duży tor.

Stres towarzyszył mi na każdym treningu. Z motocyklami miałem do czynienia od dziecka, ale nie w takim wydaniu i otoczeniu. Na dużym torze, pośród ekstraligowców. Od razu na głęboką wodę. Teraz jest łatwiej. W Ostrowie wyczuwa się spokój, nie ma stresu.

Michał przyznał, że w 2021 roku chciałby odjechać jak najwięcej treningów, żeby doskonalić swoje umiejętności. To jego priorytet. Mówi także, czym jest dla niego przynależność do AKŻ Speedway Ostrów.

Cieszę się, że jestem w AKŻ. Tak naprawdę już po pierwszym treningu czułem, że właśnie tutaj chciałbym się znaleźć. Panuje to przyjazna atmosfera i zawsze możemy liczyć na swoją pomoc i wsparcie.


Wyniki zawodów:

  1. 29.08.2020 – V-lecie AKŻ Speedway Ostrów, Ostrów: 1. miejsce (turniej par) – 20 (4,4,4,4,4)*
  2. 03.10.2020 – Gropex Speedway Cup, Rawicz: 4. miejsce (turniej drużynowy) – 0 (w,w,d,-,-)
  3. 11.10.2020 – Manutrans IM Gniezna, Gniezno: 8. miejsce (grupa Silver) – 0 (0,w,-,-)

* Punktacja 4-3-2-1.