Historia naszych początków sięga przełomu 2010 i 2011 roku. Wtedy nasz obecny wiceprezes Artur Kruszyk zakupił pierwszy motocykl żużlowy, choć nie z myślą o amatorskiej jeździe. W styczniu 2011 roku park maszyn rozrósł się do dwóch motocykli. W garażu stanęła replika “żużlówki” z silnikiem WSK-125.

– To była rzemieślnicza, ręczna robota, głównie wykonana przez jednego z naszych liderów, a na pewno lidera, jeżeli chodzi o kwestie mechanikowania, Jarka Wawrzyniaka. Wszystkie elementy ramy były ręcznie wyginane na giętarce, to była perfekcyjna praca – powiedział prezes AKŻ Speedway Ostrów, Cezary Kozanecki, w rozmowie z portalem WP SportoweFakty.

Pierwsze treningi odbyliśmy na torze “Kawcze” w Śremie. Michał Waluszyński pod okiem Adama Skórnickiego, a Mateusz i Cezary Kozaneccy, Jarosław Wawrzyniak oraz Artur Kruszyk z pomocą prezesa ówczesnej Sparty Śrem Krzysztofa Piaseckiego.

4 września 2011 roku, zaledwie dwa tygodnie po pierwszym treningu, Mateusz Kozanecki zadebiutował w zawodach podczas IV Pikniku Żużlowego. Startował na wspomnianym motocyklu WSK i zaliczył swoje pierwsze biegowe zwycięstwo.

Dopiero w 2014 roku udało się wyjechać na tor w Ostrowie Wielkopolskim. Stało się to dzięki pomocy Michała Szymczaka i uprzejmości działaczy ŻKS Ostrovia. 26 lipca przeprowadzono pierwsze zawody, wtedy jeszcze na dochodzenie.

– Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w organizacji tego typu imprez. W tamtych czasach ścigaliśmy się na dochodzenie, a w pierwszych zawodach wzięło udział dwunastu zawodników. Chętnych było znacznie więcej, ale stawka była okrojona z uwagi na to, że wszystko było dla nas nowe i nie wiedzieliśmy, jak to wyjdzie. Na dobrą sprawę był nasz pierwszy kontakt z zawodnikami z innych ośrodków – tłumaczył Cezary Kozanecki.

Stowarzyszenie AKŻ Speedway Ostrów powstało rok później. Warto podkreślić, że klub był prekursorem podziału na grupy pod względem umiejętności, co obecnie powszechnie funkcjonuje w żużlu amatorskim.

Udało nam się zorganizować sześć edycji turnieju żużlowców-amatorów (z czego jedną w Dalabuszkach), a także dwie rundy cyklu Kaczmarek Electric Speedway Cup (2018-2019). W lutym 2020 roku czwórka zawodników wzięła udział w zawodach Celebration of Speed Indoor Mayhem w Shelbyville.

AKŻ Speedway Ostrów jest niczym rodzina. W klubie panuje świetna atmosfera, a aktualnie w naszych szeregach znajduje się 14 zawodników. Spore jest także grono osób wspomagających działania zespołu. Z głowami pełnymi pomysłów pozytywnie patrzymy w przyszłość.