Z ogromnym żalem ogłaszamy, że z dniem 21 lipca 2023 roku podjęliśmy decyzję o zakończeniu współpracy z klubem Arged Malesa Ostrów. Stało się to wobec dalszego braku możliwości wypracowania porozumienia ws. treningów na torze Stadionu Miejskiego w Ostrowie.

Pragniemy podkreślić, że to jednogłośna decyzja całego AKŻ Speedway Ostrów i nie została podjęta wyłącznie ze względu na brak możliwości odjechania treningu w niedzielę (23 lipca). Nasze problemy piętrzyły się już od kilku sezonów.

W sezonie 2023 udało nam się na domowym torze pojawić zaledwie dwa razy – 30 kwietnia oraz 27 maja. W obu przypadkach poprzedzone było to dziesiątkami telefonów, próśb oraz niepewnością do ostatniej chwili, czy nie dojdzie do zmiany decyzji.

Od 2015 roku dwójka zawodników naszego klubu obsługuje nieodpłatnie tablicę wyników (wykorzystując obecnie w tym celu prywatny sprzęt). Pomagaliśmy również przy demontażu dmuchanych band, a spora grupa naszych żużlowców to kibice ostrowskiego klubu, którzy pojawiają się na wszystkich meczach i wspierają klub poprzez kupno biletów.

Nie jest tajemnicą, że mimo to organizowane przez nas treningi – z konieczności – są najdroższe w Polsce. Chcielibyśmy móc w przyszłości trenować na korzystnych dla obu stron warunkach, tak jak ma to miejsce w pozostałych ośrodkach amatorskich w Polsce.

Nieprawdą jest, że widzimy wyłącznie czubek naszego nosa. Za każdym razem dobieramy terminy tak, aby bez jakichkolwiek przeszkód ze Stadionu Miejskiego korzystać mogli przede wszystkim żużlowcy TŻ Ostrovia oraz piłkarze Ostrovia 1909. Zdajemy sobie sprawę z obwarowań regulaminowych, jakimi obłożony jest klub TŻ Ostrovia.

Ostrowski żużel z biegiem czasu rósł w siłę, równocześnie rosły także nasze problemy z możliwością jazdy. W 2022 roku, dzień przed turniejem charytatywnym na rzecz Fundacji MISZ-MASZ, otrzymaliśmy telefon z klubu, że nie możemy niczego zorganizować, ponieważ drużyna odjedzie tego dnia trening. Jak się później w klubie zorientowano, drużyna miała mecz wyjazdowy do Gorzowa… Podobnych sytuacji było wiele.

Obecnie za każdym razem wytłumaczenie jest jedno i to samo – problemy z torem, prace torowe, ubijanie toru, bronowanie toru. Jesteśmy grupą ponad dwudziestu pasjonatów speedwaya, którym leży na sercu dobro ostrowskiego żużla – tego zawodowego, jak i amatorskiego – i których marzenia o jeździe na domowym torze są niszczone.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, dzięki którym nasze treningi w sezonach 2014-2023 mogły się odbywać – zawodnikom, trenerom, którzy nam pomagają, nieocenionej obsłudze stadionu i wszystkim przychylnym nam przez te wszystkie lata.

Mamy nadzieję, że dla AKŻ Speedway Ostrów nadejdą jeszcze dobre dni i będziemy mogli cieszyć siebie i was jazdą na domowym obiekcie. Dziękujemy wszystkim amatorskim klubom, które umożliwiają nam jazdę na swoich torach, a także gospodarzom torów w Dalabuszkach i Lginiu, gdzie regularnie się spotykamy.

Zawodnikom TŻ Ostrovia życzymy natomiast powodzenia w dalszej części sezonu.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zarząd i zawodnicy AKŻ Speedway Ostrów